„Fijat” obnavlja proizvodnju „punta”

Bez autora
Oct 09 2012

Iako je sve „karte” bacio na novi „500L”, čija je prodaja počela 22. septembra, „Fijat” se, po svemu sudeći, nije odrekao ni svog četvorotočkaša, modela „punto klasik”. Prema najavama iz kompanije „Fijat automobili Srbija”, zajedničkog preduzeća torinskog giganta i naše države, montaža ovog automobila uskoro će biti obnovljena. Planira se nastavak proizvodnje modela „punto klasik” 2013. godine. Montaža tog modela obustavljena je marta 2011, kada je u obnovljenim pogonima stare „Zastave” počela instalacija robotizovanih linija na kojima se danas proizvodi „veliki fića”. Do tog trenutka, u Kragujevcu je sklopljeno 41.000 „punta klasik”, a preko svoje dilerske mreže FAS je uspeo da proda gotovo ceo kontingent, odnosno blizu 40.000 komada ovog modela, koji je pod imenom „zastava 10” počeo da se pravi još sredinom 2006. godine. Godinu dana ranije, Vlada Srbije i „Fijat” potpisali su ugovor o licencnoj proizvodnji „punta”, s namerom da se radnici tadašnje „Zastave” uhodaju i pripreme za dolazak novog modela.

„Fijat” obnavlja proizvodnju „punta”Iako je sve „karte” bacio na novi „500L”, čija je prodaja počela 22. septembra, „Fijat” se, po svemu sudeći, nije odrekao ni svog četvorotočkaša, modela „punto klasik”.

Prema najavama iz kompanije „Fijat automobili Srbija”, zajedničkog preduzeća torinskog giganta i naše države, montaža ovog automobila uskoro će biti obnovljena.

„Planira se nastavak proizvodnje modela ’punto klasik’ 2013. godine”, stoji u dopisu koji je pres služba ovog preduzeća dostavila našem listu.

Montaža tog modela obustavljena je marta 2011, kada je u obnovljenim pogonima stare „Zastave” počela instalacija robotizovanih linija na kojima se danas proizvodi „veliki fića”.

Do tog trenutka, u Kragujevcu je sklopljeno 41.000 „punta klasik”, a preko svoje dilerske mreže FAS je uspeo da proda gotovo ceo kontingent, odnosno blizu 40.000 komada ovog modela, koji je pod imenom „zastava 10” počeo da se pravi još sredinom 2006. godine.

Godinu dana ranije, Vlada Srbije i „Fijat” potpisali su ugovor o licencnoj proizvodnji „punta”, s namerom da se radnici tadašnje „Zastave” uhodaju i pripreme za dolazak novog modela.

Proces montaže „zastave 10” prekinut je novembra 2008, pošto je 29. septembra te godine potpisan ugovor o osnivanju zajedničkog privrednog društva sa većinskim kapitalom „Fijata” od 67 odsto. Sa uloženim fabričkim objektima i industrijskim zemljištem, naša država je postala vlasnik 33 procenta FAS-a. U tom procentu ubuduće bi trebalo da se deli i profit ovog preduzeća, u koji je do danas uloženo više od milijardu evra.

Prodaja „zastave 10” i „punta klasik”, a reč je i identičnim automobilima koje je razlikovao samo logo firme (Zastava – FIAT), išla je dobro, pre svega zbog subvencija države od 1.000 evra. Ovaj popust sledovao je svakom kupcu koji se opredelio za varijantu „staro za novo”, a koja je podrazumevala da se korišćeni auto ustupi firmama za reciklažu starog gvožđa. Izuzetno medijski propraćen, ovaj projekat je za mnoge u Srbiji bio spasonosno rešenje i mogućnost da se posle ko zna koliko godina domognu novog automobila.

Iako je zbog krize Vlada Srbije odustala od ovakvog načina subvencionisanja prodaje domaćeg vozila, FAS je, kako saopštava pres-služba ove kompanije, zadržao stare cene.

„Vlada je zaustavila državni podsticaj ’staro za novo’, ali ’Fijat’ podržava svoju mrežu sa sopstvenim subvencijama”, stoji u dopisu upućenom „Politici”, uz objašnjenje da „danas postoji samo jedan cenovnik”, identičan onom koji je važio u sistemu „staro za novo”.

U ovom trenutku, FAS može da ponudi sve varijante „punta klasik” koje su proizvedene u Kragujevcu. Najbolje opremljena benzinska verzija (1,2 „emoušn”) košta 6.999 evra, a dizelaš sa zapreminom motora MJTD od 1,3 litra 7.749 evra. Toliko košta i verzija na tečni naftni gas, a najjeftiniji je benzinac (1,2 „aktual”), koji se može kupiti za 5.799 evra.

S obzirom na ovaj cenovnik, obnavljanje proizvodnje „punta klasik” u 2013. moglo bi da bude korisno za FAS, ali i za potencijalne kupce u Srbiji koji teško mogu da izdvoje 15.000 ili 17.000 evra, koliko u benzinskoj, odnosno dizel varijanti košta novi „500L”.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik